Dezynfekcja mieszkania

DEZYNFEKCJA MIESZKANIA PO KORONAWIRUSIE I INNYCH CHOROBACH WIRUSOWYCH CZY BAKTERYJNYCH

Dezynfekcja mieszkania jest to zabieg niszczący drobnoustoje znajdujące się na przedmiotach i powierzchniach użytkowych. Warto ją stosować nie tylko doraźnie po przebyciu choroby, ale również profilaktycznie, szczególnie w sezonie grypowym.

Poniżej podpowiemy jak szybko i we własnych zakresie przeprowadzić  dezynfekcję swojego mieszkania, tak aby skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się wirusów, bakterii, grzybów i pleśni.

 

Zachowanie czystość

Jeszcze podczas trwania choroby jednego z domowników, najważniejszą czynnością jest dbanie o czystość w jego otoczeniu. Trzeba pamiętać o ciągłym eliminowaniu zakażonego materiału takiego jak na przykład zużyte chusteczki. Nie chodzi tu tylko o wyrzucanie ich do śmieci, ale również o stałe opróżnianie kosza. Dzięki takim działanią wirusy i bakterie nie będa się dalej rozprzestrzeniać. Następną ważną czynnością jest natychmiastowe mycie naczyń, a najlepiej ich wyparzanie w temperaturze powyżej 60 stopni. Dzięki temu zabiegowi inni domownicy używając tych samych szklanek czy sztućców nie są bezpośrednio narażeni na zakażenie wirusem.

 

Pranie pościeli, ręczników i odzieży

Prześcieradło, ręczniki, szlafrok, piżama, bielizna , poszewki na poduszki i kołdrę zaleca się prać w wysokiej temperaturze (minimum 60 stopni). Jeżeli to możliwe, zaleca się ich wygotowanie, dzięki czemu pozbędziemy się wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów. Pierzyny i wkłady syntetyczne których nie możemy prać w tak wysokich temperaturach, zaleca się wystawić na zewnątrz w celu przewietrzenia. Dodatkowo promienie UV z promieni słonecznych dezynfekują wietrzone przez nas rzeczy. Można także skorzystać z profesjonalnej usługi dezynfekcji.

 

Wietrzenie pomieszczenia

Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważna profilaktyką. Zaleca się codzienne, kilkuminutowe przewietrzenie mieszkania, zwłaszcza pomieszczeń w których przebywa osoba chora. Wymiana powietrza spowoduje usunięcie sporej liczby patogenów prowadzących do zachorowań, a umożliwia wpuszczenie świeżego powietrza do wnętrza. W zimie należy pamiętać o nie dopuszczeniu do wychłodzenia mieszkania.

 

Dbanie o sanitaria

Bardzo ważne, nie tylko podczas choroby jednego z domowników, jest utrzymanie czystości w łazience. Profilaktyka w tym pomieszczeniu może uchronić nas przed wieloma chorobami. Dlatego tak ważne jest mycie sanitariatów takich jak, umywalka, muszla klozetowa, bidet, wanna czy kabina prysznicowa. Należy też pamiętać o myciu i wymianie szczotki do WC.  Po zakończonej chorobie zaleca się wymianę szczoteczki do zębów, dezynfekcję przedmiotów osobistych oraz wymianę ręczników chorego.

 

Domowa dezynfekcja mieszkania

W domowym zapleczu warto posiadać środki dezynfekujące. W sklepach znajdziemy szeroki wybór zarówno chemicznych jak i naturalnych produktów do dezynfekcji, które bez problemu możemy stosować w pomieszczeniach mieszkalnych. Częste przemywanie blatów kuchennych, sanitariów czy klamek zminimalizuje rozprzestrzenianie się wirusów, bakterii czy innych drobnoustrojów. Warto również oczyszczać powietrze specjalnymi oczyszczaczami powietrza oraz rozpylać olejki o naturalnych właściwościach odkażających, jak na przykład olejek z drzewa herbacianego czy olejek cytrynowy.

 

Profecjonalna dezynfekcja mieszkania

Najskuteczniejszą metodą dezynfekcji jest wykonanie dezynfekcji przez profesjonalną firmę środkami biobójczymi. W sezonie podwyższonej zachorowalności na choroby wirusowe i bakteryjne, polecamy przeprowadzanie systematycznej dezynfekcji.  Profilaktyka taka pozwoli ograniczyć ryzyko zakażeń. Natomiast po przebyciu zakażenia Koronawirusem dezynfekcja pomieszczeń wykonana przez firmę DDD zwłaszcza przez firmę zrzeszoną w Polskim Stowarzyszeniu Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji daje gwarancje wysokiej jakości usługi. Specjaliści   wykorzystują w swojej pracy na przykład zamgławiacze ULV oraz certyfikowane środki, które zapewniają maksymalną efektywność w walce z wirusami, bakteriami, pleśniami i grzybami.

 

 

 

zdjęcie Dom zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.