pranie wykładzin

Zabrudzenia wykładziny hotelowej

Zabrudzenia wykładziny hotelowej najczęściej stanowią tłuste plamy z jedzenia i tłustych kosmetyków takich jak oliwki dziecięce, olejki do opalania czy szminki i fluidy. Są one szczególnie ciężkie do usunięcia i stanowią zmorę każdego serwisu sprzątającego. Często między wyjazdem jednego gościa a przyjazdem następnego nie ma zbyt wiele czasu i wezwanie firmy piorącej dywany nie wchodzi w grę. Pod presją czasu trzeba szybko i umiejętnie doczyścić wykładzinę, aby nie powodować opóźnień czy strat w działaniu obiektu hotelowego. W związku z  tym, w wózku ekipy sprzątającej poza profesjonalnymi środkami czyszczącymi,  dodatkowo powinny znajdować się produkty z poniższej listy:

1.Pasta do zębów – czyli sposób nr 1  na zabrudzenia wykładziny hotelowej

Pasta do zębów, jest bardzo przydatna nie tylko do higieny jamy ustnej, ale również może pomóc w szybkim usunięciu uciążliwego zabrudzenia z dywanu. Jej właściwości czyszczące są znane nie od dziś. Od lat jest ona wykorzystywana do pomocy w sprzątaniu. Pasta posiada również świetne właściwości wybielające, bez obaw można ją jednak stosować do odplamiania wykładziny, gdyż nie odbarwia ona tkanin.  Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby pasta do zębów była całkowicie biała, pozbawiona barwników. Używając kolorowej pasty można doprowadzić do zabarwienia wykładziny. Wtedy pokój czy apartament trzeba będzie wyłączyć z obiegu, aż do przyjazdu firmy piorącej dywany. Wiąże się to ze stratami dla obiektu. Sama metoda jest natomiast bardzo prosta, wystarczy wetrzeć w wykładzinę  pastę za pomocą szczoteczki do zębów lub wilgotnej ściereczki. Następnie przecieramy materiał do  całkowitego usunięcia białych śladów z pasty. W ten sposób szybko i sprawnie możemy pozbyć się tłustego zabrudzenia i przyjąć następnych hotelowych gości.

2.Płyn do mycia naczyń – poza naczyniami doczyści również tłustą plamę na dywanie

Płyn do mycia naczyń jest kolejną substancją, której nie powinno zabraknąć w asortymencie serwisu sprzątającego. Jak powszechnie wiadomo jest on najlepszym detergentem pomagającym zmyć tłuszcz z naczyń czy też innych gładkich powierzchni. Dlaczego więc, nie wykorzystać go do usunięcia trudnej plamy z tłuszczu pozostawionej na hotelowym dywanie przez ostatniego gościa. By wyeliminować zabrudzenie, wystarczy posmarować je płynem.  Następnie w zależności od stopnia zabrudzenia, pozostawić go na kilka minut, po czym przeprać miejsce zabrudzenia zimną wodą.  Z wykorzystania tej metody trzeba jednak zrezygnować w sytuacji, gdy środek ma intensywną barwę. Mocny kolor płynu oznacza, że posiada on dużą ilość barwników które mogłyby zabarwić  jasną wykładzinę.

3.Ocet- kolejny sposób na tłuste zabrudzenia wykładziny

Dobrze znany ze swoich świetnych właściwości odplamiających, powinien znajdować się  w kantorku serwisu sprzątającego każdego obiektu hotelowego. Nie tylko pomoże w usunięciu tłustej palmy, ale również odkamieni kabiny prysznicowe czy kuchenne zlewy. W celu pozbycia się zabrudzenia wystarczy przygotować roztwór składający się wody i octu  w proporcjach 1:1. Należy pamiętać, aby nie pomylić proporcji. Zbyt duża ilość octu może doprowadzić do zniszczenia tkaniny, natomiast zbyt mała, do braku skuteczności roztworu. Należy nasączyć ścierkę lub gąbkę mieszczaką i przetrzeć zatłuszczony fragment wykładziny. Jeżeli tłustą substancją zabrudzone są również inne powierzchnie jak np. blat czy podłoga, można użyć stworzonego płynu do usunięcia plam również nich. Jeżeli na tkaninie pozostał nieprzyjemny zapach octu, możemy przeprać tkaninę ponownie. Tym razem jednak wodą z bezbarwnym mydłem co powinno skutecznie doprowadzić do jego zniknięcia. Z czasem woń octu ulotni się całkowicie. Sposób ten jest prosty i nadaje się do każdego rodzaju tkanin jak i powierzchni.

4.Kreda – czyli mało znany sposób na plamy z tłuszczu.

Kreda jest bardzo mało znaną, ale też i bardzo skuteczną metodą na tłuste plamy. Należy jednak pamiętać o tym że do usuwania plam nadaje się jedynie kreda koloru białego, gdyż jako jedyna nie zawiera intensywnych kolorantów. Aby usunąć plamę, należy  energicznie potrzeć wilgotną kredą w miejscu zabrudzenia i pozostawić do całkowitego wchłonięcia, po czym dokładnie wyszczotkować aż do usunięcia śladu po kredzie. Następnie tkaninę zaprać i odkurzyć.

5.Mąka ziemniaczana- czyli plama z tłuszczu na delikatnej wykładzinie.

Mąkę ziemniaczaną należy zastosować w momencie, gdy tłusta plama pojawi się na bardzo delikatnej tapicerce czy też wykładzinie. W przypadku delikatnych tkanin zazwyczaj odradza się samodzielnych działań. Opiekę nad nimi najlepiej jest powierzyć profesjonalnym firmom sprzątającym, które pomogą  piorąc wykładzinę czy mebel z pomocą profesjonalnych urządzeń i detergentów służących do usuwania tego typu zabrudzeń. Jeżeli jednak trzeba działać szybko, świetnie sprawdzi się wyżej wspomniana mąka ziemniaczana. Plusem tej substancji jest to, że jest ona bardzo delikatna i nie posiada właściwości odbarwiających tkaninę. Użycie jej jest również bardzo proste. Wystarczy pokryć zabrudzenie mącznym proszkiem i wetrzeć go w materiał, następnie dla lepszego efektu najlepiej jest pozostawić mąkę do wchłonięcia. Jeżeli plama nie jest świeża możemy dodać do mąki parę kropel wody, aby lepiej weszła w materiał. Na koniec wystarczy odkurzyć i gotowe!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.